Skärgårdstrafikens namntävling är avgjord
Stort tack till alla som varit med och skickat in namnförslag till våra nya skärgårdsbåtar som från nästa sommar kommer att trafikera på uppdrag av Blekingetrafiken. Vi har fått in hundratals förslag och tackar för det stora engagemanget. De vinnande namnen är:
M/F Kobebus
Namnet har föreslagits av två personer. Det har en stark lokal förankring, är lätt att känna igen och ger båten en tydlig koppling till vår skärgård.
M/F Eneskär
En person har föreslagit Eneskär som är hämtat från en plats nära Möcklö. Det passar fint ihop med våra övriga fartygsnamn som speglar den blekingska skärgården.
Vi kontaktar vinnarna under nästa vecka. När de nya fartygen levereras nästa sommar kommer vinnarna att bjudas in till en tur med fartygen.
